Czy żarówka LED się nagrzewa?
Spis treści:
Czy żarówki LED się nagrzewają?
Żarówki LED, jak każde inne źródło światła, nagrzewają się pod wpływem prądu elektrycznego. Nie należy ich jednak kojarzyć z tradycyjnymi modelami wolframowymi, które przed wykręceniem trzeba było wyłączyć i pozostawić do wystygnięcia na kilkanaście minut. Diody elektroluminescencyjne, będące źródłem światła komponentów LED, są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, mające katastrofalny wpływ na ich żywotność. Dlatego współczesne żarówki wyposażone są w odpowiedni system odprowadzania ciepła, zapobiegający nagrzewaniu się ledów.
Czy wobec tego żarówki LED się grzeją? Z technicznego punktu widzenia — tak. Są jednak zbudowane z diod, których działanie znacząco różni się od produktów poprzedniej generacji. Żarówka LED się nie żarzy, jak miało to miejsce w modelach wolframowych, które całe swoje działanie opierały na nagrzewaniu żarnika do bardzo wysokiej temperatury, podczas gdy ledy operują na kilkudziesięciokrotnie niższych jej wartościach. Więc mimo że produkty z diodami się nagrzewają, robią to w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjne źródła światła.
Polecane żarówki LED
Czy żarówka LED wydziela ciepło?
Proces wydzielania światła, nawet przeprowadzony z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych, podwyższa temperaturę urządzeń. Żarówki LED się grzeją i muszą to ciepło w jakiś sposób odprowadzić, by nie zaszkodziło ich elementom. Co więc dzieje się z wydzielonym ciepłem? Zostaje ono przekierowane do radiatora — elementu obudowy, którego zadaniem jest konwekcja (chłodzenie) urządzenia. Wówczas nagrzewa się nie cała żarówka, a jedynie radiator, i to on wydziela ciepło.
Radiatorem może być aluminiowa lub miedziana konstrukcja, czasem będąca też fragmentem obudowy modelu. Gdy po kilku godzinach pracy dotkniesz takiej obudowy, prawdopodobnie będzie ona ciepła, choć nie parząca. Ze wzrostem mocy i jasności strumienia świetlnego podnosi się również temperatura urządzenia, więc mocniejsze komponenty będą wydzielały tego ciepła więcej. W przypadku słabszych, małych żarówek LED RGB czy innych lamp o niskim poborze mocy (2-3 W) wydzielane ciepło jest zazwyczaj niewyczuwalne.
Warto mieć jednak na uwadze, że nawet duże żarówki LED E27 o wysokim poborze mocy nie dorównają temperaturze tradycyjnych modeli wolframowych. Klasyczne urządzenia, już niemal całkowicie wyparte z rynku przez ledy, 90% pobieranej mocy konwertowały na ciepło. Ich działanie opierało się na rozgrzaniu żarnika do temperatury nawet 2000 stopni Celsjusza, co powodowało ogromne ilości wydzielanego ciepła. Urządzenia oparte na technologii LED nie operują na tak wysokich temperaturach, w związku z tym również wydzielane ciepło jest zdecydowanie mniej intensywne.
Do jakiej temperatury nagrzewa się żarówka LED?
Trudno określić, do jakiej temperatury nagrzewają się żarówki LED, ponieważ ciepło uwalniane w procesie wydzielania światła jest jedynie niechcianym produktem ubocznym, który od razu odprowadzany jest do obudowy urządzenia. Diody elektroluminescencyjne są jednak wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury, więc lampy LED nie mogą ich osiągać. Przykładowo żarówki LED Osram powinny pracować w temperaturze otoczenia nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza, gdyż według zaleceń producenta, mogłoby to skutkować obniżeniem żywotności diod.
Choć owa granica 60 stopni Celsjusza wydaje się wysoką temperaturą, warto mieć na uwadze, że sama powierzchnia żarówki nie będzie tak gorąca. Dzięki wbudowanemu radiatorowi oraz żelowi silikonowemu, stosowanemu przez niektórych producentów, wygenerowane ciepło jest skutecznie rozpraszane w obudowie produktu. Żarówki LED nie spowodują więc poparzeń. Co więcej, dzięki swojej niskiej temperaturze, zyskują wiele ciekawych zastosowań, które nie miały racji bytu w erze lamp wolframowych.
Specjalne zastosowania żarówek LED
Żarówki LED charakteryzują się wieloma różnymi zastosowaniami. Ze względu na opisaną wyżej niską emisję ciepła, można je zainstalować dosłownie wszędzie. Świetnie sprawdzą się jako podświetlenie drewnianej gabloty czy innego mebla, który mógłby stanąć w płomieniach, gdyby umieszczono w jego pobliżu tradycyjną żarówkę wolframową. Ledy zaś nadają się nawet do umieszczenia w papierowym kloszu czy tkaninie, co często jest wykorzystywane przy tworzeniu kostiumów teatralnych lub na tematycznych imprezach.
Niesamowitą wielofunkcyjność zapewniają żarówkom LED diody elektroluminescencyjne, z których są zbudowane. Użycie tej technologii pozwala na uzyskanie światła dowolnego koloru — wszystko dzięki ich budowie. Każda dioda składa się z trzech mniejszych diod RGB (R — czerwonej, G — zielonej i B — niebieskiej). Manipulując jasnością każdej z nich, można uzyskać dowolną barwę świecenia żarówki. Dzięki temu żarówki LED RGB świetnie sprawdzają się jako domowe oświetlenie dekoracyjne.
Niezwykle popularne są również taśmy LED — niezwykle praktyczne i proste w montażu, sprawdzą się doskonale w każdym wnętrzu. Ich wykorzystanie ograniczone jest w zasadzie tylko kreatywnością montażysty. Możesz nimi okleić lustro, balustradę czy nawet krawędzie schodków, dzięki czemu zwiększysz bezpieczeństwo swojego domu. Wykorzystując różne kolory diod, bez problemu udekorujesz dowolne pomieszczenie, uzyskując piorunujący efekt w prosty i ekonomiczny sposób.
Ważnym aspektem oświetlenia LED jest możliwość programowania diod. Choć wymaga to już nieco większej inwestycji, między innymi wiele żarówek LED Phillips ma możliwość zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą aplikacji instalowanej na smartfonie użytkownika. Wszystko zależy od modelu, ale część produktów pozwala na manipulację jasnością lub synchronizację z porą dnia — możesz je zaprogramować tak, by zapalały się automatycznie, gdy tylko zrobi się ciemno.
To jedynie mały fragment możliwości, jakie daje programowanie. Inteligentne oświetlenie ledowe w sypialni sprawi, że już nie będziesz musiał wychodzić z łóżka, by zgasić światło. Żarówki można również zaprogramować w taki sposób, by wyczuwały ruch, co świetnie sprawdzi się na przykład w łazience lub wewnątrz szafy z ubraniami. Niektóre produkty oferują również możliwość zmiany barwy światła. Wszystkie funkcje inteligentnych żarówek LED są zwykle łatwo dostępne i intuicyjne w obsłudze dzięki dedykowanym aplikacjom przygotowanym przez producentów.
Żarówki LED grzeją się w niewielkim stopniu — zwłaszcza jeśli porównasz je do tradycyjnych żarówek wolframowych. Współczesna technologia pozwoliła producentom na osiągnięcie wysokiej wydajności przy jednoczesnym niskim poborze mocy oraz bez konieczności wytwarzania dużej ilości ciepła, dzięki czemu żarówki LED są ekologiczne i wielofunkcyjne. Opcje smart lightning (inteligentnego oświetlenia) zadowolą zaś najbardziej wymagających użytkowników, a elastyczność technologii umożliwi znalezienie jej dziesiątek zastosowań podczas oświetlania zarówno pomieszczeń domowych, jak i przestrzeni biurowej. Właściwe dobrane źródła światła będą ozdobą same w sobie.
Znajdziesz w Morele
Żarówki LED - Lampy wiszące - Lampy sufitowe - Lampy stołowe - Lampki biurkowe
Komentarze (0)